wtorek, 10 sierpnia 2010

Odległe światy

Odległe światy

Autorem artykułu jest jaras jarty
nie wszystko co uznane ze powszechnie wiadome jest prawdą i odpowiada rzeczywistości

O miejsce Ziemi w kosmosie toczą się spory od dawien dawna. Kiedyś królował pogląd Ptolemeusza o tym, że Ziemia stanowi centrum kosmosu. Skoro człowiek jest panem stworzenia to nie mogło być inaczej. Pogląd ten przetrwał aż do średniowiecza. Okrycia Kopernika niewiele zmieniły. Środek Świata przeniósł się na Układ Słoneczny. Wyjątkowy z racji istnienia ludzkości.

Dopiero początki XX w. przyniosły gruntowne zmiany. Oficjalnie pożegnano się z wyjątkowością naszego miejsca we wszechświecie. Dzięki temu już ani Ziemia, ani Słońce, ani nawet Galaktyka, do której przynależymy nie stanowią żadnego Centrum Wszechświata. To pozwoliło na kolejny pogląd. Skoro nie jesteśmy tacy wyjątkowi w Kosmosie, to czy we Wszechświecie nie istnieją inne zamieszkane Światy?

Wiemy i istnieniu ponad 150 globów, krążących wokół swoich gwiazd, podobnych naszemu Słońcu. Problem w tym, że na dzień dzisiejszy możemy widzieć jedynie giganty wielkości naszego Jowisza lub większe. Nie znamy planet podobnych Ziemi, możemy jedynie domyślać się ich istnienia. Takie giganty nie nadają się jednak do życia jakie znamy.

Odkrywca jednej z najbardziej podobnych Ziemi planet w odległym kosmosie, Andrzej Udalski, twierdzi, że jest całkiem prawdopodobne znalezienie takiej planety, która obiegałaby swą gwiazdę po orbicie na tyle odległej, by uniknąć żaru, i na tyle bliskiej, by życie nie zamarzło tam na kość...

moja mała strefa tajemnic
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza