wtorek, 27 kwietnia 2010

Herbata czarna

Chińczycy nazywają je "czerwonymi herbatami", od koloru naparu, który jest czerwonopomarańczowy. To Europejczycy nadali im nazwę czarnej ze względu na pojawienie się czerni podczas fermentacji. Te herbaty dojrzewają powoli i mają dłuższy czas fermentacji. Herbaciane listki sprzedawane są w całości kiedy zbierany jest cały pączek liściowy (pekoe). Taka herbata jest mniej delikatna, gdyż zawiera mniejszą ilość pączków. Sprzedawana jest również w postaci listków połamanych jako herbata tzw. broken, która jest bardziej wydajna i mocniejsza, szybko się zaparza. Można też spotkać listki roztłuczone (fannings i dust) używane w torebkach jednorazowych.
Liście czarnej herbaty można wędzić.
Wykwintne czarne herbaty  oferta KrainaHerbaty.pl
 
Główne gatunki herbaty uprawiane w Chinach to:
Yunnan. Jej miano wywodzi się od nazwy górzystej prowincji, z której pochodzi. Nazywana jest "herbacianą mokką" lub Dianhong (czerwony). Jej liście mają barwę głębokiej czerwieni, a paczki złotawy odcień i piękny aromat. Dają napar o łagodnym, słodkawym smaku, który długo zachowuje się w ustach. Parzy się ją 4 minuty. 

Pu-erh. Produkowana jest w regionie Yunnan, charakteryzuje się opóźnioną fermentacją, palona przed parzeniem została skomponowana prze mieszkańców dla uspokojenia nerwów i aby orzeźwić ciało. Często występuje w sprasowanej formie pastylek lub cegiełek. Parzy się ją 4-6 minut.
Herbata syczuańska. Ta odmiana o brązowych i dosyć cienkich liściach i złotawych pączkach wzięła nazwę od regionu położonego na północ od Yunnanu, gdzie jest produkowana. Ma smak łagodny i aromatyczny, nieco mniejsza od Yunnan, ale jej posmak utrzymuje się krócej. Kolor naparu ma pomarańczowy, a czas parzenia to 4 minuty
Keemum. Pochodzi z prowincji Anhui i jest uprawiana od XIX wieku. Liście ma krótkie i brązowe, a małą iloscią garbnika, dając napar intensywnie czerwonopomarańczowy o posmaku słodkiej czekolady. Parzenie: 4 minuty.

Assam. Ta czarna herbata pochodzi z regionu Assam, w północno-wschodniej Indii. Zbiorów dokonuje się od połowy marca do września. Swoje istnienie zawdzięczają dwóm braciom Bruce, którzy rośliny przywieźli z Chin. Herbaty Assam mają różne odmiany. Ich napary są w kolorze pomarańczowym i głębokiej czerwieni. Jej liście łatwo rozpoznać po podłużnym kształcie. Ma cierpki smak, o dużej zawartości garbników i właściwości ściągających. Charakteryzuje się słodowo-torfowym posmakiem, mocnym i aromatycznym.

Darjeeling. Fermentowana, o subtelnym lub muszkatelowym smaku jest nazywana "szampanem" wśród czarnych herbat. Jej zbiory przypadają na marzec-kwiecień, maj -czerwiec oraz jesienią. Herbata ta posiada też swoją odmianę zieloną coraz częściej uprawianą w okolicach Darjeeling, na zboczach Himalajów, skąd wzięła nazwę.
Idealna wilgotność nadaje jej wyśmienity smak. Liście z pierwszego zbioru odznaczają się intensywną zielenią, a napar zielonym kolorem, posiadającym właściwości ściągające i długo utrzymującym się w ustach charakterystycznym posmakiem. Liście pochodzące już z kolejnych zbiorów są brązowe, a napar ma słabsze właściwości, łagodniejszy smak i karmelowy odcień. Czas parzenia to 3-4 minuty.

Herbaty cejlońskie. Pochodzą z pięciu regionów wyspy Sri Lanka, położonej na południowy wschód od wybrzeży Indii, występują pod różnymi postaciami: całych czarnych liści przypominających plecionkę, czasem rozgałęzionych, małych rozdrobnionych w kolorze ciemnobrunatnym lub czarnym zabarwieniu, stosowanych w produkcji herbat ekspresowych. Herbaty te znane z mocnego i aromatycznego smaku są bardzo cenione m in. przez Anglików, którzy są ich smakoszami. Ich napary występują w gamie odcieni od pomarańczowego, poprzez ciemnoczerwony do miedzianego. Herbaty cejlońskie zawierają dużo garbnika. Najmniejsze ich liście parzy się tylko przez 2 minuty, a liście występujące w całości przez 3-4 minut.
Wykwintne czarne herbaty  oferta KrainaHerbaty.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz