sobota, 7 stycznia 2012

Rządy Orbana na Węgrzech


Wycinki z prasy nt. rządów Orbana na Węgrzech:

Orban przeciw wszystkim - Rzeczpospolita

"Rząd Orbana postępuje według zasady, że nie pozwoli sobie niczego narzucać w sprawach gospodarczych, a po drugie, chce mieć do dyspozycji wszelkie narzędzia w prowadzeniu niezależnej polityki gospodarczej – tłumaczy Kai-Olaf Lang z niemieckiej fundacji Nauka i Polityka. Jego zdaniem ocena działań gospodarczych rządu Orbana nie może być jednoznacznie negatywna. Przeprowadził udaną reformę rynku pracy, wprowadził liniowy podatek na poziomie 16 proc., dokonuje konsolidacji budżetu i stara się naprawić system funduszy emerytalnych. Jednocześnie głosi hasła niezależności gospodarczej Węgier, którym zawdzięcza w dużej mierze sukces wyborczy w roku ubiegłym.
Węgry mają jednak dług sięgający 73 proc. PKB. Stąd konieczność cięć w wydatkach, co nie przysparza rządowi popularności. Fidesz może dziś liczyć na 34 – 39 proc. poparcia. Wybory wygrał z wynikiem 54 proc.
"


Wszyscy atakują Orbana - Rzeczpospolita

"W świat poszła informacja, że Orban zdelegalizował główną partię opozycyjną. Tymczasem przyjęta w ostatni dzień starego roku ustawa głosi, że to jej poprzedniczka z czasów komunistycznych Węgierska Socjalistyczna Partia Robotnicza (MSzMP) jest uznana za organizację przestępczą. „Odpowiada za wszystkie przestępstwa pospolite, dokonane z przyczyn politycznych, których nie ścigał wymiar sprawiedliwości z pobudek politycznych" – czytamy w ustawie. Mowa jest też o odpowiedzialności za zlikwidowanie systemu wielopartyjnego i krwawe stłumienie powstania w 1956 r. Dzisiejsza partia socjalistyczna zaś „korzysta z bezprawnie zgromadzonego przez tamtą partię majątku"."


Rząd działa zgodnie z prawem - Rzeczpospolita

Zoltan Kottas, publicysta gazety "Magyar Nemzet": "Zgodnie z życzeniami Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego ustawa mówi wyraźnie, że rząd nie będzie wpływał na działanie banku centralnego Węgier. Wszystko dzieje się też zgodnie z zapisami wchodzącej w życie nowej konstytucji. Przewiduje ona, że w 2013 roku nastąpi fuzja banku centralnego oraz instytucji nadzoru bankowego. Uchwalona właśnie ustawa zwiększa liczbę wiceprezesów banku centralnego z dwóch do trzech i przewiduje zwiększenie liczby członków nadzoru bankowego z siedmiu do dziewięciu, ale będą oni mianowani przez parlament, zgodnie z sugestiami Europejskiego Banku Centralnego.
Ton krytyki pod adresem Węgier ze strony UE, międzynarodowych instytucji finansowych oraz mediów zaniepokojonych stanem demokracji na Węgrzech nadają zagraniczne media, które opierają się na ocenach krytyków obecnego rządu i Viktora Orbana. Tak było już w czasie pierwszej kadencji Orbana. Wiele kontrowersji wywołuje za granicą nowa ustawa medialna, mimo iż nie ogranicza ona w żadnym stopniu krytyki pod adresem rządu. W sprawach gospodarczych jest on zdecydowanie bardziej lewicowy niż poprzedni rząd socjalistów. Realizuje jedynie zasadę, że państwo powinno mieć znaczący wpływ na gospodarkę."


Ustawy przyjęte, Gyurcsany w areszcie - Rzeczpospolita

"Na Węgrzech policja może zatrzymać nawet parlamentarzystów, jeśli łamią prawo."

Będę kontynuował ten temat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz